A leggyakrabban felmerülő kérdések az adattechnológiával kapcsolatban és az E-Groupról

Idén február utolsó hetében került sor a Pécsi Tudományegyetem éves rendezvényére, a Pollack EXPO-ra. Nagy örömünkre szolgált a lehetőség, hogy bemutathattuk cégünket ezen a helyi állásbörzén, és beszélhettünk a legizgalmasabb és a legfontosabb projektjeinkről. Sok tehetséges végzős és fiatalabb hallgatót ismerhettünk meg, akiket komolyan foglalkoztat az adattechnológia, a gépi tanulás és az innováció világa. Szakembereink – Laky Norbert és Keszthelyi Ádám – készséggel válaszoltak minden kérdésükre az E-Group tevékenységével és projektjeivel kapcsolatban.

Mi a különbség a gépi tanulás és a federatív tanulás között?

A federatív tanulás (federated learning, FL) olyan külső adatokon vagy adatkészletek hálózatán biztosított gépi tanulás, amikhez – adatvédelmi, vagy fizikai elérési okok miatt – nincsen közvetlen hozzáférésünk. A fő különbség az, hogy az FL-nél nem központi szerveren, hanem lokálisan az eszközökön zajlik a modell betanulása, és csak a paraméterek hagyják el az adott eszközt és frissítik a központi modellt. Ez nagy előnyt jelent adatvédelemi szempontból – mivel csökken az érzékeny információk kiszivárgásának kockázata, mert a személyes vagy érzékeny adatok a folyamat során nem kerülnek megosztásra.

Mi az NLP? Van az E-Groupnak saját NLP modellje?

Az NLP, vagyis a természetes nyelvi feldolgozás a nyelvészet, a számítástechnika és a mesterséges intelligencia egy különleges, közös részterülete, amely lehetővé teszi a számítógépes program számára a beszélt vagy írott emberi nyelv megértését.

Komoly tapasztalattal rendelkezünk egyes NLP modellek, például a BERT vagy a GPT saját igényeinknek megfelelő finomhangolásában, a szövegosztályozástól a szövegfelolvasáson át egészen a szöveggenerálásig, azonban a teljes betanítási folyamattal nem foglalkoztunk egyik nagy modellen sem. Többször betanítottuk saját word2vec modelljeinket (szóasszociációkat tanuló, szinonim szavakat észlelni, vagy hiányos mondatokhoz további szavakat javasolni tudó modelleket), arra, hogy nagy mennyiségű kutatási publikációból adatokat nyerhessünk ki.

Hogyan működik a DataLake?

A DataLake olyan komplex platform, amely a teljes szoftver-ökoszisztémát biztosítja az adatintegráció, az adatelemzési fejlesztések, az adatminőség-felügyelet és egyéb eljárások futtatásához. Elsődleges célja, hogy lehetővé tegye a szervezetek számára, hogy különféle strukturált vagy strukturálatlan adatokat (például képeket, hangot, videót, szöveget stb.) hasznos információkká alakítsanak át. A DataLake nagy mennyiségű változatos és nagy sebességű nyers adatot képes feldolgozni és tárolni eredeti formátumában. Ez megkönnyíti az adatok újrafelhasználását, mivel mindig elérhetőek olyan formában amire szükség van, vagy szükség lehet a jövőben.

Az OKOSKLINIKA nevű projektben az E-Group az adatbank szerepét tölti be? És csatlakozhatok a rendszerhez a saját okoseszközömmel?

Az OKOSKLINIKA egy GDPR-kompatibilis IoT egészség-felügyeleti platform, amely intelligens eszközökből és alkalmazásokból nyer ki információkat és oly módon tárolja és strukturálja az adatokat, hogy a felhasználók bármikor, bárhol hozzáférhessenek. Igen, mondhatjuk, hogy – a felhasználóink felhatalmazása alapján – adatbankként funkcionálunk, de nem csupán tároljuk az adatokat, hanem különféle számításokat is végzünk az adatokon, hogy az orvosok és a betegek gyors, megalapozott döntéseket hozhassanak. Ami a rendszerhez való csatlakozást illeti saját okoseszközzel – jelenleg csak orvosi meghívással lehetséges, de ki tudja, mit hoz a jövő.

Pontosan miben áll az E-Group és az orvosi egyetemek közötti együttműködés?

Több egyetemmel, köztük orvosi egyetemekkel és karokkal dolgozunk együtt, mint a Semmelweis Egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem, és a Pécsi Tudományegyetem Orvostudományi Kara. Közös együttműködéseink többnyire az innováció és tudományos kutatás területe. Szorosan együttműködünk kutatókkal és professzorokkal, akiket szakmai tapasztalatunkkal és technológiánkkal támogatunk, miközben ők szakértelmükkel és tudásukkal járulnak hozzá a közös munkához. Ezen túlmenően rengeteg speciális, szakmai ismeretet tanulunk tőlük, ami fejleszti technológiai tudásunkat, termékeinket pedig hatékonyabbá és felhasználóbarátabbá teszi. Jó példa az együttműködésre az EHDEN projekt, ahol az egyetem az adatpartner, mi pedig a szolgáltató KKV. A teljes adatharmonizációs projektben átvilágítottuk a Pécsi Tudományegyetem legnagyobb egészségügyi adatbázisát és integráltuk az OMOP CDM-be, amely egy világszerte használható adatmodell orvoskutatók, egészségügyi intézmények és orvosi techcégek számára.

Mitől egyedi az E-Group?

Csapatunk tagjaként lehetőség nyílik valós problémákkal foglalkozni, a megszerzett tudást és tapasztalatot a valós élet kihívásaira alkalmazni, miközben mindenki önmaga maradhat. Az E-Group büszke sokszínű csapatára, kiemelkedő tehetségeire, és anélkül ér el eredményeket, épít közösséget, hogy uniformizálná munkatársait. Az E-Group egy olyan hely, ahol akkor lehetsz sikeres, ha önmagadat adod.

A Pollack EXPO végére sok lehetséges leendő kollégával találkoztunk, és sok fontos kapcsolatot építettünk. A visszajelzések alapján elmondható, hogy az E-Group standja volt az egyik legvonzóbb a kiállításon.

Ossza meg
This site is registered on wpml.org as a development site.